Finaliści II edycji konkursu

Finaliści II Ogólnopolskiego konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzję teatralną dla młodego krytyka

Gdynia 2015


Tomasz Kowalski (ur. 1984) – absolwent filologii polskiej i wiedzy o teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Adiunkt w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk na UAM. Pracę doktorską poświęcił szekspirologii i librecistyce Wystana Hugh Audena. Oprócz zainteresowania bieżącym życiem teatralnym, przekładającego się na teksty krytyczne publikowane głównie na łamach „Didaskaliów”, zajmuje się prowadzeniem badań związanych z biografią i twórczością Williama Szekspira. Współredaktor (razem z Krzysztofem Kozłowskim) antologii Szekspir. Teoria lancasterska – domysły i fakty (Warszawa 2012).

W dyplomie wręczonym Laureatowi napisano:

TOMASZ KOWALSKI
Laureat Nagrody Prezydenta Gdyni w II edycji  Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyków,
Gdynia 2015

Recenzje nadesłane przez laureata wyróżniają się plastycznością opisu spektakli i umiejętnością ich interpretacji. Klarowność oceny przedstawień, umiejętność postawienia trafnych pytań i językowa sprawność autora to atuty, które zapewniają jego tekstom jasność przekazu, a zarazem budzą zaciekawienie czytelnika. Barwność opisu połączona z solidną argumentacją sądów owocuje recenzjami, w których erudycja autora wspiera jego wrażliwość i wyobraźnię.

Recenzje Tomasza Kowalskiego nadesłane na konkurs im. Andrzeja Żurowskiego

Pierwsza recenzja

Druga recenzja

Trzecia recenzja

 


Szymon Kazimierczak (ur. 1988) – krytyk teatralny. Od 2012 roku pracuje w miesięczniku „Teatr”, gdzie prowadzi dział „Przegląd”, poświęcony teatralnym obrzeżom – teatrowi offowemu, lalkowemu, tańcowi, operze, festiwalom, zagranicy. Interesuje się teatrem dla dzieci i młodzieży oraz teatrem alternatywnym i niezależnym. Gitarzysta i współtwórca zespołu Dla Kontrastu, redaktor portalu o tej samej nazwie, poświęconego kulturze niezależnej.

W dyplomie wręczonym Laureatowi napisano:

Laureat Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego w II edycji  Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyków,
Gdynia 2015

Dojrzałość sądów i umiejętność porównywania dokonań artystów o różnych programach i upodobaniach estetycznych sprawiają, że recenzje laureata budzą zaufanie czytelnika. Rzeczowej analizie towarzyszy wnikliwa interpretacja przedstawień i osobowości ich twórców, poparta rzetelnym rozeznaniem w ich dorobku. Autor wykazuje przy tym temperament publicysty, który opisując spektakle, potrafi zarazem sformułować ogólniejsze postulaty pod adresem twórców teatru.

Recenzje Szymona Kazimierczaka nadesłane na konkurs im. Andrzeja Żurowskiego

Pierwsza recenzja

Druga recenzja

Trzecia recenzja


Michał Centkowski (ur. 1988) – Kulturoznawca, recenzent tygodnika Newsweek Polska, stały współpracownik Dwutygodnika.com, Magazynu Kulturalnego „KTW” oraz  portalu teatr.pl. Jest członkiem komisji „Złotych Masek” Województwa Śląskiego. Publikuje także w miesięczniku Teatr, Notatniku Teatralnym i artPapierze. Pisze także o kwestiach związanych z polityką kulturalną oraz ustrojem teatru publicznego min. finansowaniem instytucji kultury, wyborem kadr kierowniczych etc. Jest redaktorem kilku książek m.in. Teatromania. Miasto w teatrze, teatr w mieście. Napisał posłowie do Panoptikosu – wydanego niedawno zbioru dramatów Laureata zeszłorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej Mateusza Pakuły.

 W dyplomie  finalisty konkursu napisano:

MICHAŁOWI CENTKOWSKIEMU
finaliście II edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyków,
Gdynia 2015

z podziękowaniem za wybór zróżnicowanych warsztatowo recenzji, odznaczających się pasją i dociekliwością w ocenie przedstawień.

Recenzje Michała Centkowskiego nadesłane na konkurs im. Andrzeja Żurowskiego

Pierwsza recenzja

Druga recenzja

Trzecia recenzja

 


Karol Owczarek (ur. w 1988 r.) – absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Na co dzień pracuje jako dziennikarz kulturalny, a w wolnych chwilach zajmuje się krytyką literacką i teatralną. Współpracuje m.in. z Kulturą Liberalną, Teatraliami. Interesują go nowe zjawiska w sztuce i analiza porównawcza tekstów kultury.

W dyplomie finalisty napisano:

KAROLOWI OWCZARKOWI
finaliście II edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyków,
Gdynia 2015

z podziękowaniem za zadziwiająco wnikliwe analizy przedstawień, ukazywanych na szerszym tle kulturowym i społecznym, a ocenianych bez taryfy ulgowej

Recenzje Karola Owczarka nadesłane na konkurs im. Andrzeja Żurowskiego

Akimudy

Wojna i pokój

Utalentowany Pan Ripley


Katarzyna Waligóra – studentka teatrologii w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, Zajmuje się badaniem materialności w teatrze. Jako recenzentka współpracuje z pismem „Didaskalia”. Zajmuje się także edukacją teatralną w ramach projektu Akademii Krakowskiego Teatru.

W dyplomie finalistki  napisano:

KATARZYNIE WALIGÓRZE
finalistce II edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyków,
Gdynia 2015

z podziękowaniem za wybór recenzji, potwierdzający przygotowanie autorki do analizy przedstawień należących do różnych poetyk, a w szczególności za umiejętność ich sugestywnego opisu.

Recenzje Katarzyny Waligóry nadesłane na konkurs im. Andrzeja Żurowskiego

Recenzja pierwsza

Recenzja druga

Recenzja trzecia