Gala X edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego
Spotykam się tutaj z Państwem po raz dziesiąty. To mały jubileusz naszego wspólnego konkursu im. Andrzeja Żurowskiego. W tym czasie Kapituła konkursu oceniały 855 recenzji młodych krytyczek i krytyków, którzy opisywali spektakle niemal ze wszystkich teatrów w Polsce, a także recenzowali festiwale i spotkania teatralne.
Konkurs im. Żurowskiego to jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce skierowane do młodych piszących o teatrze, które realizowane jest skutecznie i konsekwentnie. Inicjatorem konkursu była klub krytyki teatralnej – polska sekcja AICT Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, którego przewodniczącym był przez lata prof. Andrzej Żurowski.
Od początku recenzje oceniała Kapituła w składzie prof. Bożena Frankowska historyczka teatru i krytyczka, Sławomira Łozińska – aktorka, Remigiusz Grzela – pisarz, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie, dr Tomasz Miłkowski – krytyk i teoretyk teatru i Maciej Prus – reżyser. Niestety, w X edycji w składzie kapituły zabrakło znakomitego reżysera i wielkiej osobowości polskiego życia teatralnego Macieja Prusa. To był dla nas wszystkich, bardzo przykry, smutny i trudny moment. Tylko przypomnę, że właśnie Maciej Prus związany był z Teatrem Wybrzeże w niezwykle ważnym czasie. Pod koniec roku 1979, chwilę przed historycznym Sierpniem 80, Maciej Prus wystawił słynną inscenizację Dziadów, a potem razem z aktorami Teatru Wybrzeże wszedł do Stoczni Gdańskiej, by strajkujących robotników wspierać tekstami m.in. Mickiewicza, Norwida, Słowackiego, Miłosza.
Chciałabym dzisiaj podziękować Prezydentowi Miasta Gdyni Panu Wojciechowi Szczurkowi za przychylność od początku trwania konkursu i natychmiastowe wsparcie naszej inicjatywy, a także co ważne – za ufundowanie nagrody laureatom.
Dziękuję również Panu Marszałkowi Województwa Pomorskiego Mieczysławowi Strukowi, który włączył się od drugie edycji konkursu i również ufundował swoją nagrodę.
Wielkie podziękowania składam Teatrowi Miejskiemu im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Dyrektorowi Krzysztofowi Babickiemu i wcześniej również wspierającemu konkurs Dyrektorowi Wojciechowi Zielińskiemu. Z teatru współpracowały ze mną w pierwszych edycjach Ewa Szulist, a od kilku lat współdziałam na co dzień z Natalią Talewską i Blanką Balicką. Dziękuję wspierającym mnie paniom serdecznie.
Wszystkim uczestnikom naszego konkursu składam podziękowania za twórczy udział w tych dziesięciu edycjach, a laureatom gratuluję nagród i znakomitych osiągnięć krytycznych i naukowych, o których głośno nie tylko w środowisku teatralnym.
Sekretarz konkursu
Alina Kietrys
materiały prasowe Teatru/ fot. Piotr Pędziszewski
Protokół z posiedzenia Kapituły X edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego
na recenzje teatralne dla młodych krytyczek i krytyków teatralnych
Kapituła konkursu w składzie prof. Bożena Frankowska – teatrolog i historyk teatru, Sławomira Łozińska – aktorka, Remigiusz Grzela – pisarz, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie i dr Tomasz Miłkowski – teatrolog i krytyk teatralny, przewodniczący Kapituły obradowała 12 czerwca 2023 roku w Warszawie i oceniła 60 prac 20 autorek i autorów.
Po wnikliwej analizie i dość burzliwej dyskusji do drugiego etapu zakwalifikowano recenzje następujących krytyczek i krytyków: Stanisława Godlewskiego. Macieja Guzy, Pawła Kluszczyńskiego, Julii Niedziejko, Zofii Ścigaj, Aleksandry Wach i Katarzyny Waligóry. Kapitułą zwróciła uwagę, że wśród wysoko ocenionych recenzji znalazły się w tym roku prace najmłodszej uczestniczki konkursu, 19 letniej Zofii Ścigaj z Zielonej Góry.
Po kolejnej analizie recenzji uczestników drugiego etapu, do ścisłego finału zakwalifikowano recenzje Stanisława Godlewskiego, Pawła Kluszczyńskiego, Julii Niedziejko, Aleksandry Wach i Katarzyny Waligóry. Zgodnie z regulaminem Ogólnopolskiego Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego przyznane zostały dwie równorzędne nagrody, każda w wysokości 5 tysięcy złotych.
Laureatem Nagrody Prezydenta Gdyni X edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyczek i krytyków, Gdynia 2023 został Stanisław Godlewski.
Laureatką Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego X edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyczek i krytyków, Gdynia 2023 została Katarzyna Waligóra.
Kapituła konkursu podkreśla wagę stałego zainteresowania konkursem im. Andrzeja Żurowskiego i wysoki, wyrównany poziom nadsyłanych prac. Wiele recenzji charakteryzuje trafność w wartościowaniu i wnikliwa celność krytycznej analizy, a także dbałość o formę i precyzję językowej wypowiedzi.
Sekretarz konkursu
Alina Kietrys
Finaliści X edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego
Kapituła konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyczek i krytyków w składzie: prof. Bożena Frankowska, Sławomira Łozińska, Remigiusz Grzela i dr Tomasz Miłkowski – przewodniczący, na posiedzeniu w Warszawie wyłoniła finalistów X edycji konkursu.
Po wnikliwej analizie i długiej dyskusji do ścisłego finału członkowie kapituły wskazali recenzentów, których prace uzyskały najwyższe noty i jednogłośnie uznane zostały za
najlepsze recenzje. Spośród piątki finalistów konkursu wyłoniona zostanie dwójka laureatów, którzy otrzymają Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka i Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.
Oto finaliści X edycji konkursu: Stanisław Godlewski, Paweł Kluszczyński, Julia Niedziejko, Aleksandra Wach i Katarzyna Waligóra.
„W tym roku, w roku X edycji Konkursu – ocenia przewodniczący jury – poziom nadesłanych prac był wyjątkowo wysoki i w dużej mierze wyrównany. To dobry znak – konkurują naprawdę najlepsi młodzi recenzenci”.
Oficjalne uroczyste zakończenie X edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego połączone będzie z rozstrzygnięciem konkursu 16. Gdyńskiej Nagroda Dramaturgicznej. Gala
odbędzie się w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni 30 września 2023 roku.
Każdy z laureatów konkursu im. Andrzeja Żurowskiego otrzyma nagrody w wysokości 5 tysięcy złotych.
Sekretarz konkursu
Alina Kietrys
X edycja konkursu im. Andrzeja Żurowskiego zakończona. Najlepsze recenzje teatralne młodych krytyczek i krytyków teatralnych.
Na konkurs roku 2023 wpłynęło 60 prac 20 autorów – recenzentek i recenzentów teatralnych, którzy swoje teksty publikowali w pismach poświęconych twórczości teatralnej i krytyce teatralnej, w tygodnikach kulturalnych, prasie codziennej i mediach internetowych. Wszyscy, który zgłosili swoje recenzje na konkurs, spełnili wymagane regulaminem kryteria i analizowali przedstawienia prezentowane w różnych teatrach w Polsce i na krajowych festiwalach w terminie od maja 2022 roku do 31 maja 2023 roku. Każda z nadesłanych prac każdej recenzentki i każdego recenzenta oceniana była przez Kapitułę konkursu i mogła uzyskać w punktacji od zera do trzech punktów u każdej oceniającej osoby, łącznie maksimum 9 punktów za trzy recenzje. Każdy z uczestniczących w X edycji konkursu mógł uzyskać maksymalnie od wszystkich oceniających 32 punkty.
Tegoroczną Kapitułę konkursu im. Andrzeja Żurowskiego stanowili: prof. Bożena Frankowska – krytyczka teatralna, wykładowczyni akademicka, autorka publikacji książkowych, Sławomira Łozińska – aktorka, zdobywczyni wielu nagród, którą oglądać możemy m.in. na scenie Teatru Narodowego w Warszawie, Remigiusz Grzela – kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie, autor monodramów i książek o ludziach teatru, dr Tomasz Miłkowski – teatrolog i krytyk literacki, przewodniczący Kapituły. Z ogromnym żalem informuję, że niestety, w tym roku w składzie Kapituły zabrakło wybitnego reżysera Macieja Prusa, który zmarł 8 kwietnia 2023 przed zakończeniem X edycji konkursu.
Kapituła konkursu spotkała się na posiedzeniu 12.06.2023. w Warszawie. Obrady były długie i burzliwe, bowiem w tym roku wielu piszących o teatrze uczestników i uczestniczek konkursu nadesłało prace o wyrównanym poziomie.
Do II etapu konkursu zostały zakwalifikowane recenzje krytyczek i krytyków, których trzy recenzje Kapituła oceniła na noty od 30 punktów. Są to następujący autorzy i autorki: Stanisław Godlewski, Maciej Guzy, Paweł Kluszczyński, Julia Niedziejko, Zofia Ścigaj, Aleksandra Wach i Katarzyna Waligóra.
Zgodnie z ideą patrona prof. Andrzeja Żurowskiego, nieżyjącego od ponad dziesięciu lat krytyka teatralnego, najważniejsze w tym konkursie jest doskonalenie zawodowe krytyków. Zakwalifikowani do II etapu X edycji to piszący o teatrze, którzy w większości w naszym konkursie pojawiają się już nie pierwszy raz. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
A przy okazji informujemy, że w ciągu dziesięciu lat trwania konkursy Kapituła miała okazję przeczytać 855 recenzji ze spektakli granych w większości polskich teatrów dzięki aktywności uczestników i uczestniczek naszego konkursu.
Uczestników finałowej piątki konkursu X edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego podamy w osobnym komunikacie na początku lipca 2023 roku.
Sekretarz konkursu
Alina Kietrys
Adrian Chmielewski, laureat IX edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego zaprasza młodych recenzentów do udziału w jubileuszowej, dziesiątej edycji
Będąc w finale konkursu zostałem zaproszony do Brukseli na warsztaty organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych (fr. Association internationale des critiques de théâtre – AICT). Pozwoliło mi to zrozumieć sposób spostrzegania teatru m.in przez krytyków i krytyczki z USA, Tajwanu, Francji i Gruzji. Odbywająca się wówczas w Brukseli pierwsza edycja Fame Festival wzmogła nasze doświadczenie i była pretekstem do rozmów o współczesnej kondycji europejskiego teatru.
Jako laureat IX Edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyków i krytyczek pragnę nakłonić wszystkie, będące przed 35 rokiem życia, osoby piszące o teatrze do nasyłania swoich recenzji na, wyżej wspomniany, konkurs. To może umożliwić Wam nie tylko nawiązanie międzynarodowych znajomości, ale także zapewnić widoczność Waszych tekstów, co – w tak dynamicznych czasach – uznaję za nie-bagatelny sukces.
Adrian R. Chmielewski
Wiktoria Tabak, laureatka Konkursu AICT im. Andrzeja Żurowskiego zaprasza do udziału w kolejnej (już dziesiątej), jubileuszowej edycji
Miałam ogromny zaszczyt zostać laureatką ubiegłorocznej, dziewiątej już, edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla młodych krytyków i krytyczek im. Andrzeja Żurowskiego i z tego miejsca chciałabym serdecznie zaprosić (i przekonać nieprzekonanych) do udziału w tym wydarzeniu. Próbuje się nas – osoby piszące o teatrze – nieustannie przekonywać, że ten zawód umarł, a wykonywana przez nas praca nikomu nie jest niepotrzebna, ale to przecież nieprawda. Owszem, jest to profesja, niestety, coraz gorzej opłacana i pewnie też coraz mniej szanowana w środowisku, ale wciąż potrzebna i poszukująca nowych, bardziej zniuansowanych, form wypowiedzi, chociażby postkrytycznych czy towarzyszących, które nadal mogą być – i z mojego doświadczenia wiem, że są – rozwijające. Niewiele jest konkursów z nagrodami organizowanych z myślą o krytyczkach i krytykach teatralnych, dlatego tym bardziej myślę, że nie ma się co zastanawiać nad udziałem, tylko słać zgłoszenia, póki czas!
Wiktoria Tabak
Rozpoczynamy X edycję konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyczek i krytyków. Start 1 lutego 2023 roku.
Szanowni Młodzi Krytycy i Krytyczki! Szanowni, Miłośnicy i Miłośniczki Teatru!
Z największą satysfakcję i radością ogłaszamy jubileuszową, X edycję Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyczek i krytyków teatralnych. Ostatnie miesiące udowadniają, że w wielu polskich teatrach dzieje się bardzo dużo i ciekawie. I na pewno wiele zaskakujących wydarzeń teatralnych i premier zwróci uwagę piszących o teatrze młodych zdolnych. Jesteśmy głęboko przekonani, że jest o czym pisać, bo ilość i jakość premier na pewno zasługuje na Państw szczególną uwagę.
Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego zamyka tą edycją pierwsze dziesięciolecie. Jesteśmy dumni z tego faktu i cieszymy się, że tak wielu znakomitych, młodych krytyków i krytyczek teatralnych zostało finalistami naszego konkursu, jak również laureatkami i laureatami. To wspaniały dorobek młodej myśli krytycznej. Laureaci i laureatki tego konkursu liczą się dzisiaj w środowisku teatralnym. Są znawcami, koneserami teatru, ale również publikując swoje krytyczne recenzje wyznaczają nowe trendy w wartościowaniu i ocenianiu zjawisk teatralnych. Są wnikliwi w ocenach i otwarci, dociekliwi i uważni w wartościowaniu, a także w opisywaniu tego, co działo się i dzieje w ostatnich dziesięciu latach na różnych polskich scenach teatralnych.
Istotne i znaczące są dokonania młodych krytyczek i krytyków biorących udział w konkursie im. Andrzeja Żurowskiego. Wiele osób z tego grona obroniło już doktoraty i wydało swoje ważne i nagradzane teatralne książki. Wszystkim naszym finalistkom i finalistom serdecznie gratulujemy. Jesteśmy świadomi, że mamy już nowe pokolenie ważnych i znaczących nowych krytyków i krytyczek teatralnych. Tym bardziej wydaje nam się, że ta X edycja jest szczególnym momentem wskazania i podsumowania najważniejszych dokonań i osiągnięć młodego środowiska krytycznego. Uważamy, że w trakcie trwania konkursu wyłoniło się grono ludzi oddanych teatrowi i zamiłowanych w analizowaniu i rozstrzyganiu znaczeń współczesnych teatralnych stylów i tajemnic. Rozumienie teatru i myślenie teatrem stanowi ważny fenomen współczesnej kultury.
Konkurs na recenzję im. Andrzeja Żurowskiego ma życzliwe i stałe wsparcie prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, a także dyrektora Teatru Miejskiego w Gdyni im. Witolda Gombrowicza Krzysztofa Babickiego. Klub Krytyki Teatralnej – polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT – inicjator konkursu z nieukrywaną satysfakcją ogłasza otwarcie X edycji konkursu.
Szanowni Państwo, prosimy o zwrócenie uwagi na kalendarz naszych wydarzeń konkursowych. Oceniać i opisywać mogą Państwo spektakle, których premiery odbyły się od 1 maja 2022 roku do 30 kwietnia 2023 roku. Przypominamy, że w konkursie mogą startować piszące o teatrze osoby, które nie przekroczyły 35 roku życia.
Regulamin konkursu zakłada, by teksty recenzji były publikowane. Mogą być one zamieszczane w mediach tradycyjnych: prasie, radio, telewizji, w gazetach festiwalowych, jak i w nowych mediach: na portalach teatralnych, w mediach społecznościowych i na blogach.
Uwaga! Recenzje na konkurs należy nadsyłać do 31 maja 2023 roku na adres Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni lub mailem na adres zgloszenia@konkurs-zurowski.pl albo poprzez internetowy formularz zgłoszeniowy. Zatem jest kilka możliwości wysyłania recenzji, które oceniać będzie kapituła konkursu powołana przez prezydenta miasta Gdyni.
Ogłoszenie listy finalistów konkursu nastąpi w czerwcu 2023. Zgodnie z dotychczasowymi kryteriami i regulaminem konkursu kapituła konkursu rekomenduje do finału konkursu pięć osób, z których wybierana jest dwójka laureatów. Nagrody pieniężne laureatom fundują Prezydent Gdyni i Marszałek Województwa Pomorskiego.
Przewidywany termin konkursowej gali to początek października 2023 roku. Odbędzie się ona w Gdyni razem z kolejnym finałem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
Konkurs imienia profesora Andrzeja Żurowskiego, nieżyjącego już wybitnego krytyka, badacza teatru, szekspirologa, który przez lata mieszkał w Gdyni i był również honorowym wiceprzewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych IACT/AICT, powstał z myślą o młodych ludziach piszących o teatrze, którzy chcą doskonalić swój warsztat krytyczny. Dotychczasowe edycje sprawiły, że konkurs uważany jest za ważne wydarzenie i znaczący etap w promocji najbardziej utalentowanych, obiecujących młodych krytyczek i krytyków teatralnych.
Konkurs daje szansę na wartościowy obieg myśli krytycznej i wzbogacenie wymiany doświadczeń. A ranga i ocena międzynarodowej organizacji krytyków teatralnych wspierających ideę konkursu IATC /AICT potwierdza, że koncepcja konkursu jest wartościowa, a interesujące publikacje finalistek i finalistów i przynosi oczekiwane rezultaty.
Pełne informacje o zasadach konkursu, regulaminie i koniecznych do zgłoszenie dokumentach znajdują się na stronie: www.konkurs-zurowski.pl i na FB konkurs im. A. Żurowskiego. Zapraszamy do udziału w X edycji konkursu.
Sekretarz konkursu
Alina Kietrys
Prezes Klubu Krytyki Teatralnej
Tomasz Miłkowski