Informacje archiwalne: I edycja

Trzy pytania do laureatki I edycji konkursu – rok później

Wkrótce upłynie rok od zakończenia I edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzję dla młodego krytyka. Laureatką została Alicja Müller, kierująca oddziałem TEATRALIÓW w Krakowie, ale wywodząca się z Gdyni. Laureatce zadaliśmy teraz 3 pytania:

rsz_01 (Kopiowanie)

1. Skąd dowiedziała się Pani o konkursie im. Andrzeja Żurowskiego?
O konkursie dowiedziałam się pocztą pantoflową – od koleżanki z redakcji.

2. Jak wspomina Pani spotkanie nominowanych i galę wręczenia Nagrody podczas festiwalu R@port w Gdyni?
To zdecydowanie jedno z najfajniejszych wspomnień z zeszłego roku (a konkurencję ma mocną!). Żałuję tylko, że nie przygotowałam sobie wcześniej jakiejś zgrabnie skrojonej mowy dziękczynnej albo chociaż dowcipu (polecam taką praktykę wszystkim przyszłym finalistom, bo szok nie zawsze służy zdolnościom krasomówczym). A najbardziej pamiętam owacje na stojąco mojego taty – już bardziej nie mógłby się chyba cieszyć, nawet gdybym dostała Oscara.

3. Co się zmieniło w Pani życiu zawodowym (recenzenckim) i planach na przyszłość przez ten rok od otrzymania Nagrody?
Dalej ochoczo działam w „Teatraliach”. Miałam też okazję pobawić się, na poważnie, w jurorkę na festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie oraz rozpocząć zabawę z pracą magisterską – zajmuję się w niej autobiografiami tancerzy. Niebawem rozpocznę rezydencję w Starym Browarze w Poznaniu, a rozmów o tym, co się stanie, jak już szczęśliwie się obronię, chwilowo unikam.


Laureatka I Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na Recenzje Teatralne dla Młodych Krytyków Gdynia 2014

Nagrodę Główną zdobyła:

ALICJA MÜLLER

Uzasadnienie Kapituły:

Recenzje nadesłane przez Panią Alicję Müller, laureatkę I Ogólnopolskiego Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na Recenzje Teatralne dla Młodych Krytyków Gdynia 2014, wyróżnia autentyczna szerokość zainteresowań. Autorka podejmuje udane próby zmierzenia się z interpretacją spektakli opartych na klasyce polskiego dramatu, które równocześnie nawiązują do awangardy międzywojennej i zapisu autobiograficznego. W swoich analizach zwraca uwagę przede wszystkim na opis gry aktorskiej i plastykę przedstawienia. Jej recenzje charakteryzuje przemyślana konstrukcja tekstu, czytelność opisu i solidna argumentacja dotycząca ocen i sądów. Nie unikając podejścia teatrologicznego, autorka zachowuje dbałość o piękno języka w prezentowanych tekstach.

Nagroda w Konkursie wynosiła 10.000 PLN i została ufundowana przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.


Komunikat specjalny Kapituły I Ogólnopolskiego Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na Recenzję Teatralną dla Młodego Krytyka 2014

Do finału I konkursu kapituła zakwalifikowała recenzje pięciu autorów (podajemy w porządku alfabetycznym):

  • Justyny Biernat z Krakowa
  • Michała Centkowskiego z Zabrza
  • Szymona Kazimierczaka z Warszawy
  • Alicji Müller z Krakowa
  • Ewy Uniejewskiej z Warszawy

Uroczysta gala i wręczenie nagrody w wysokości 10 tysięcy złotych odbędzie się 18.05.2014 o godz. 17.00 na Scenie Kameralnej Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni.

Idea Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego powstała rok temu w kwietniu. Wtedy to sekcja polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (A.I.C.T.) zwróciła się do prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka z propozycją stworzenia takiego konkursu, bowiem prof. Andrzej Żurowski – nieżyjący znakomity znawca Szekspira, autor kilkuset publikacji, przez lata wiceprezydent światowego A.I.C.T. – był mieszkańcem Gdyni ponad 20 lat, a przez całe swe życie śledził wszystko, co dzieje się w trójmiejskich, polskich i światowych teatrach nie tylko w repertuarze szekspirowskim. Jurorował w najbardziej prestiżowych konkursach teatralnych na świecie, przewodniczył obradom najważniejszych kongresów teatralnych. Jego dorobek krytyczny i naukowy jest niekwestionowaną wartością w rozwoju teatrologii polskiej.

Do I konkursu, który trwał bardzo krótko, bo zaledwie cztery miesiące (grudzień 2013- 31 marca 2014) wpłynęło 51 prac 17 autorów. Od tegorocznego Festiwalu R@port konkurs będzie trwał już rok, bowiem regulamin konkursu mówi, że zgłaszać do konkursu można prace opublikowane w różnych mediach pomiędzy festiwalami. Regulamin konkursu ograniczał też wiek autorów recenzji. Mogli startować tylko ci, którzy nie ukończyli 30 lat. Jak się okazało, była to cezura, która wyeliminowała wielu młodych, twórczych recenzentów. Kapituła konkursu, której przewodniczy dr Tomasz Miłkowski postuluje, by do konkursu mogli zgłaszać prace recenzenci do 35 roku życia, bowiem recenzowanie spektakli teatralnych to sztuka wymagająca dużej wiedzy, ale też i pisarko-krytycznego doświadczenia – podsumował Tomasz Miłkowski.

Kapituła Konkursu powołana przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, to reprezentanci szerokiego środowiska teatralnego: prof. Bożena Frankowska, krytyk teatralny i wykładowczyni na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Białymstoku, Sławomira Łozińska, – aktorka, ale również przez kilka lat dyrektorka Teatru Ateneum w Warszawie i wykładowczyni w Akademii Teatralnej w Warszawie, dr Maria Napiontkowa – teatrolog, historyk teatru, autorka wielu publikacji, pracuje Instytucie Sztuki PAN w Zakładzie Historii i Teorii Teatru, Remigiusz Grzela – dramaturg, związany ongiś z Teatrem na Woli w Warszawie, Krzysztof Miklaszewski – twórca teatralny, aktor, reżyser, znawca teatru Tadeusza Kantora, dr Tomasz Miłkowski, prezes polskiej sekcji AICT, teatrolog, krytyk, wykładowca na Wydziale Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, Maciej Prus – reżyser, twórca znaczących w historii polskiego teatru spektakli.

Alina Kietrys
sekretarz konkursu

 


Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek i Klub Krytyki Teatralnej AICT

(Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych) ogłaszają

I edycję Ogólnopolskiego Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na Recenzje Teatralne dla Młodego Krytyka.

Do konkursu mogą zgłaszać recenzje krytycy teatralni, którzy nie ukończyli 30 lat. Zgłoszenie konkursowe obejmuje trzy recenzje jednego autora z różnych spektakli i wydarzeń teatralnych recenzowanych w okresie między Festiwalami Polskich Sztuk Współczesnych R@port.

Festiwal R@port odbywa się w Teatrze Miejskim w Gdyni.

Termin nadsyłania prac na konkurs mija 31 marca 2014 roku (decyduje data stempla pocztowego).

Zgłoszenia do konkursu dokonują autorzy recenzji przesyłając prace wg regulaminu konkursu na adres:

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza

Ul. Bema 26, 81-381 Gdynia

Z dopiskiem: Ogólnopolski Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego

Warunkiem dopuszczenia do konkursu jest zgodność zgłoszonych prac z regulaminem konkursu, dołączenie formularza zgłoszeniowego i do każdej recenzji – metryczki recenzji. Regulamin konkursu, wzory zgłoszenia i metryczki recenzji znajdują się na stronach www.teatrgombrowicza.art.pl oraz na Facebook’u pod hasłem: Konkurs im. A. Żurowskiego.