Kapituła IV edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego w składzie profesor Bożena Frankowska – teatrolog, krytyk teatralny, Sławomira Łozińska – aktorka, Remigiusz Grzela – pisarz i krytyk, Maciej Prus – reżyser i dr Tomasz Miłkowski, przewodniczący kapituły – po ponownej analizie tekstów młodych krytyków, którzy przeszli do półfinałów, a więc po ponownej analizie recenzji Marcina Boguckiego, Michała Centkowskiego, Teresy Fazan, Stanisława Godlewskiego, Agnieszki Górnickiej, Agaty Iżykowskiej, Marcina Miętusa, Szymona Spichalskiego, Olgi Śmiechowicz i Agaty Tomasiewicz postanowiła do finału zakwalifikować teksty następujących autorów (w porządku alfabetycznym):
- Michała Centkowskiego,
- Stanisława Godlewskiego,
- Agnieszki Górnickiej,
- Agaty Tomasiewicz
- Szymona Spichalskiego.
Wszyscy finaliści zaproszenie są na finał Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port, którego organizatorem jest Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.
Uroczyste wręczenie nagród: nagrody Prezydenta Miasta Gdyni i nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego dwójce finalistów odbędzie się w czasie uroczystej gali kończącej festiwal w sobotę, 27 maja 2017 roku o godzinie 22.00.
Wszystkim finalistom w imieniu Kapituły i własnym serdecznie gratuluję!
Alina Kietrys
sekretarz konkursu
Na tegoroczny konkurs im. Andrzeja Żurowskiego organizowany przez Prezydenta miasta Gdyni dr Wojciecha Szczurka, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i Klub Krytyki Teatralnej – Polską Sekcję AICT Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych w roku 2017 wpłynęły 72 prace 24 młodych krytyków teatralnych, którzy zgodnie z regulaminem nie ukończyli jeszcze 35 roku życia. Wszystkie nadesłane recenzje spełniły wymogi regulaminowe konkursu.
Kapituła konkursu im. Andrzeja Żurowskiego obradowała w składzie: prof. Bożena Frankowska – teatrolog, wykładowca Akademii Teatralnej im Aleksandra Zelwerowicza na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Sławomira Łozińska – aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, Remigiusz Grzela – pisarz, autor książek o ludziach teatru, Maciej Prus – znany i uznany reżyser teatralny, przed laty kierownik artystyczny Teatru Wybrzeże i dr Tomasz Miłkowski – teatrolog, krytyk teatralny, honorowy wiceprzewodniczący AICT, autor wielu publikacji, prowadził zajęcia w Akademii Teatralnej w Warszawie – przewodniczy Kapitule konkursu im. A. Żurowskiego.
Kapituła oceniła nadesłane prace przyjmując punktację w skali od 1 do 3 za każdą recenzję. Maksymalnie każdy z uczestników mógł otrzymać 45 punktów. Do finałowego etapu Kapituła zakwalifikowała dziesięć osób, którzy otrzymali od 29 do 43 punktów. A są to następujący krytycy teatralni: Marcin Bogucki, Michał Centkowski, Teresa Fazan, Stanisław Godlewski, Agnieszka Górnicka, Agata Iżykowska, Marcin Miętus, Szymon Spichalski, Olga Śmiechowicz i Agata Tomasiewicz.
Kolejne obrady Kapituły wyłonią piątkę finalistów i wśród nich znajdą się kandydaci do nagród Prezydenta Miasta Gdyni i marszałka Województwa Pomorskiego.
Kapituła oceniając prace zwróciła uwagę, że w tym roku nadesłano na konkurs wiele recenzji ze spektakli muzycznych, których analizowanie i ocenianie było nie lada wyzwaniem dla młodych krytyków. Spore problemy młodym piszącym o teatrze sprawia ciągle fachowa ocena gry aktorskiej, wydaje się że współczesny język krytyczny woli raczej opisywać spektakle niż wnikliwie analizować strukturę widowiska teatralnego. Bardzo często recenzje odnoszą się do politycznych czy społecznych zamierzeń inscenizatorów. I tym koncepcjom zrealizowanym bądź tylko zamierzonym młodzi krytycy poświęcają sporo miejsca w swoich tekstach. Co ciekawe w tej IV edycji konkursu pojawiło się też w tekstach nowe słownictwo. Otóż w recenzjach spektakli złożonych z różnych tekstów powtarza się hasło „spektakl patchworkowy”, choć nie do końca wydaje się jasne, co znaczy to określenie oraz sformułowanie o postprawdach zauważanych w spektaklach. Jak widać język wypowiedzi w recenzjach młodych autorów nadążą za publicystyczną modą różnych form dziennikarskich.
Po analizie prac można uznać, że konkurs ożywia obieg myśli krytycznej i wzbogaca wymianę doświadczeń w różnych ośrodkach teatralnych, bowiem prace na konkurs im. Andrzeja Żurowskiego dotyczyły spektakli we wszystkich znaczących miastach teatralnych w Polsce od Gdańska po Kraków i omawiane były przedstawienia, o których dyskutowano w różnych środowiskach.
Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbędzie się w ostatnim dniu Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port, a więc 27 maja 2017 roku na wieczornej gali w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, który to teatr sprawuje pieczę administracyjną nad konkursem im. Andrzeja Żurowskiego.
Alina Kietrys
sekretarz konkursu
Recenzje można nadsyłać do 31 marca 2017. Finał w maju 2017 w czasie Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni.
W imieniu Prezydenta miasta Gdynia, Marszałka Województwa Pomorskiego, polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych i Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni mamy przyjemność zawiadomić, że rozpoczyna się IV edycja Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyków.
Dotychczasowe edycje konkursu, a zwłaszcza wysoki poziom nadsyłanych prac przez młodych krytyków teatralnych sprawiły, że w krótkim czasie konkurs stał się ważnym zdarzeniem i znaczącym etapem promocji najbardziej utalentowanych, obiecujących młodych recenzentów.
Liczący się dorobek laureatów i finalistów trzech kolejnych konkursów potwierdza celowość oferowanej przez nas konfrontacji i publicznego wyróżniania oraz nagradzania najciekawszych prac wstępujących autorów. Konkurs budzi nadzieję na ożywienie obiegu myśli krytycznej i wzbogacenie wymiany doświadczeń, ku czemu polska sekcja IATC stwarza liczne okazje.
Regulamin IV edycji pozostaje bez zmian, pełna informacja na stronie www.konkurs-zurowski.pl i na FB Konkurs im. A. Żurowskiego. Nie ulega też zmianie skład kapituły oceniającej nadsyłane prace. Jesteśmy zaszczyceni, że w pracach jury uczestniczyć będą nadal: wieloletnia profesorka Akademii Teatralnej Bożena Frankowska, aktorka Sławomira Łozińska, wybitny reżyser Maciej Prus, pisarz i dramaturg Remigiusz Grzela.
Młodych autorów (do 35 roku życia) serdecznie zapraszamy do udziału w IV edycji konkursu, którego patron, profesor Andrzej Żurowski, znakomity szekspirolog, historyk teatru i krytyk zawsze troszczył się o mądre wspieranie sztafety pokoleń, dbał o jakość i rangę opisów i analizę teatralnych wydarzeń.
Nagrody laureatom IV edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego fundują Prezydent Miasta Gdyni dr Wojciech Szczurek i Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Wręczenie nagród zaplanowano w czasie XII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port, który od 20 do 27 maja 2017 roku odbędzie się w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.
Sekretarz Konkursu
Alina Kietrys
Przewodniczący Kapituły
Tomasz Miłkowski