Informacje VI edycja konkursu

 

Komunikat Kapituły VI edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje dla młodych krytyków teatralnych

W VI edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego wzięło udział 17 młodych krytyków, którzy zgodnie z regulaminem nadesłali 51 recenzji. Każda z nadesłanych prac mogła uzyskać od 0 do 3 punktów u każdego oceniającego recenzję członka Kapituły. Maksymalna ilość punktów wynosiła więc 45 dla jednego autora.

Kapituła konkursu im. Andrzeja Żurowskiego w składzie: prof. Bożena Frankowska – teatrolog i historyk teatru, Sławomira Łozińska – aktorka, Remigiusz Grzela – kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie, pisarz, Maciej Prus- reżyser i dr Tomasz Miłkowski – teatrolog i krytyk teatralny, przewodniczący Kapituły obradowała w Warszawie 15.04.2019 roku.

Do II etapu konkursu zakwalifikowane zostały prace ośmiu autorów, którzy po długiej dyskusji i wnikliwej ocenie recenzji uzyskali powyżej 30 punktów. I tak w II etapie znaleźli się: Michał Centkowski, Dominik Gac, Monika Krawczak, Katarzyna Lemańska, Marcin Miętus, Michał Pawłowski, Bartosz Rosenberg i Marta Żelazowska.

Do finału VI edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego Kapituła, zgodnie z Regulaminem Konkursu, wskazała recenzje pięciu autorów: Michała Centkowskiego, Dominika, Gaca, Moniki Krawczak, Katarzyny Lemańskiej i Bartosza Rosenberga.

Spośród finałowej piątki zostaną wyłonieni dwaj laureaci nagród głównych: Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni i Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego. Każda z nagród przyznawana jest w wysokości 5 tysięcy złotych.

Ogłoszenie nazwisk zwycięzców konkursu im. Andrzeja Żurowskiego nastąpi w trakcie finałowej, uroczystej gali 14 Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych w dniu 26.05.2019 roku o godzinie 20.00 w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Sekretarz konkursu

Alina Kietrys


Na Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na Recenzje Teatralne dla Młodych Krytyków Teatralnych w tym roku wpłynęło 51 prac 17 autorów z całej Polski, którzy oceniali najciekawsze osiągnięcia polskiego teatru.

Patron konkursu profesor Andrzej Żurowski zmarł sześć lat temu. Pomysł konkursu dla młodych krytyków teatralnych im. Andrzeja Żurowskiego jest naturalnym wyrazem doceniania dorobku profesora, historyka teatru, krytyka teatralnego, znawcy twórczości Szekspira, który z Trójmiastem, Wybrzeżem związana była przez całe życie, a w Gdyni mieszkał do śmierci. Organizatorami Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego są Prezydent miasta Gdyni dr Wojciech Szczurek, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Klub Krytyki Teatralnej – Polska Sekcja IATC/AICT i Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Z dotychczasowych doświadczeń konkursu wynika, że idea stworzenia takiego forum dla młodych krytyków teatralnych w Gdyni przy Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port była ze wszech miar pożyteczna i przyniosła bardzo ciekawe rezultaty. Pojawiała się dzięki temu konkursowi twórcza grupa młodych krytyków, obecnych przede wszystkim w mediach społecznościowych, publikująca ważne i profesjonalne teksty recenzji teatralnych, którym coraz trudniej znaleźć właściwe miejsce w tradycyjnych mediach. Pojawiły się też nowe blogi teatralne krytyków startujących w tym konkursie, tworzące znaczącą przestrzeń do dyskusji nad kondycją współczesnego polskiego teatru.

Przysłane na konkurs recenzje spełniły warunki określone w regulaminie konkursu. Kapituła konkursu w składzie: prof. Bożena Frankowska – teatrolog, krytyk teatralny, Sławomira Łozińska – aktorka, Remigiusz Grzela – kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie, pisarz, krytyk artystyczny, Maciej Prus – reżyser i dr Tomasz Miłkowski – wiceprezydent AICT obradować będzie w Warszawie 15 kwietnia.

Do finału zakwalifikowane zostaną recenzje pięciu młodych krytyków. Laureatów będzie dwóch. Jeden otrzyma nagrodę Prezydenta miasta Gdyni, a drugi – Marszałka Województwa Pomorskiego. Wręczenie nagród zaplanowano w ostatnim dniu Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port 2019 w Gdyni .Uroczysta gala i wręczenie nagród odbędzie się 26 maja w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza.

Sekretarz konkursu

Alina Kietrys


Prace konkursowe oraz pytania prosimy wysyłać na adres kontakt@konkurs-zurowski.pl.


Jeszcze miesiąc do końca VI edycji. Gorąco zachęcam…

Krytyka teatralna to ciężki kawałek chleba. Kromki z tego niewielkie, okruchów zaś powstających przy okazji – co niemiara. Odkładając jednak na bok metafory – niewiele jest momentów w życiu osoby piszącej o teatrze, w których może on/a poczuć satysfakcję ze swojej pracy. Konkurs im. Żurowskiego jest jedną z takich „oscarowych” sytuacji, gdy jego/jej dzieło (nie bójmy się tego słowa!) zostaje w niezwykły sposób docenione. Co ważniejsze jednak, konkurs wspiera działalność młodych krytyków i krytyczek niemających jeszcze ugruntowanej pozycji i szukających własnego miejsca na teatralnej mapie świata. Nagroda w konkursie pełni zatem niezwykle ważną funkcję – stanowi nie tylko wsparcie psychiczne i promocyjne, jest także realną pomocą finansową.
Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy! Chciałbym gorąco zachęcić Was do przesłania zgłoszenia na konkurs im. Żurowskiego, niezależnie od stażu, wykształcenia, uprawianej formy i upodobań teatralnych. Rzemiosło i indywidualny styl – to jedyne kryteria, którymi kieruje się kapituła, oceniając nadesłane prace. Patrząc na laureatów i laureatki poprzednich edycji, możecie być pewni – nie ma obaw, że woda sodowa uderzy Wam do głowy! Nagroda tylko doda Wam wiatru w żagle.

Laureat Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego V edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego

Marcin Bogucki


Dlaczego warto?

Bardzo zachęcam do wzięcia udziału w konkursie im. Andrzeja Żurowskiego, bo jest to sprawa rewelacyjna z kilku powodów.
Po pierwsze już sam akt zgłoszenia zmusza do powrotu do własnych tekstów, celem wyboru tych najlepszych (te powroty zazwyczaj są bardzo bolesne, ale taka weryfikacja jest źródłem samowiedzy, co przekłada się na lepsze teksty w przyszłości).
Po drugie Konkurs daje możliwość poznania innych piszących i ich tekstów – to jest niezwykła przyjemność, nierzadko podszyta motywującą zazdrością. A czasem to poznawanie kończy się fantastycznymi przyjaźniami i znajomościami.
Po trzecie taka inicjatywa w ogóle promuje krytykę teatralną i utwierdza w sensowności spierania się o teatr. A w tej pracy często poczucia sensu brakuje.
Po czwarte to konkurs dla młodych krytyków, a więc dla tych, potrzebują najwięcej wsparcia – psychicznego, materialnego i promocyjnego.
Last but not least – nagroda pieniężna (nie muszę chyba tłumaczyć).

Laureat Nagrody Prezydenta Gdyni V edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego

Stanisław Godlewski


VI edycja konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyków teatralnych

Witamy Państwa bardzo serdecznie po raz szósty na progu Nowego 2019 Roku. Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego trwa nadal dzięki donatorom – prezydentowi Miasta Gdyni, Marszałkowi Województwa Pomorskiego i Teatrowi Miejskiemu w Gdyni im. Witolda Gombrowicza. Współorganizatorem jest również polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych. AICT.

Młodzi krytycy teatralni mogą więc już po raz szósty wystartować w konkursie na najlepsze recenzje teatralne minionego sezonu, opublikowane między majem 2018 a końcem marca 2019 roku. Publikacje mogą być zarówno zamieszczane w mediach tradycyjnych: prasie, radio, telewizji, w gazetach festiwalowych, jak i w nowych mediach: na portalach teatralnych, mediach społecznościowych i na blogach.

Uwaga! Recenzje należy nadsyłać do 31 marca 2019 roku na adres Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni . Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju 2019, a dwie nagrody: Prezydenta Miasta Gdyni i Marszałka Województwa Pomorskiego zostaną wręczone podczas finału Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port. Gdyński festiwal będzie odbywał się od 18 do 26 maja 2019 roku.

Konkurs został zainicjowany z myślą o przesłaniu, jakie pozostawił profesor Andrzej Żurowski, wybitny krytyk, badacz teatru, szekspirolog, honorowy wiceprzewodniczący światowego IACT/AICT, który uważał, że doskonalenie młodej krytyki teatralnej jest jednym z ważniejszych działań we współczesnym myśleniu o teatrze. Organizatorzy konkursu podtrzymują ideę profesora Andrzeja Żurowskiego. Dotychczasowe edycje konkursu, a zwłaszcza wysoki poziom nadsyłanych prac przez młodych krytyków teatralnych sprawiły, że konkurs uważny jest za ważne wydarzenie i znaczący etap promocji najbardziej utalentowanych, obiecujących młodych recenzentów. Liczący się dorobek laureatów i finalistów potwierdził celowość oferowanej przez nas konfrontacji i publicznego wyróżniania oraz nagradzania najciekawszych prac młodych autorów. Konkurs budzi nadzieję na ożywienie obiegu myśli krytycznej i wzbogacenie wymiany doświadczeń, ku czemu IATC /AICT stwarza liczne okazje.

Regulamin VI edycji pozostaje bez zmian. Pełna informacja znajduje się na stronie: www.konkurs-zurowski.pl i na FB Konkurs im. A. Żurowskiego.

Bardzo prosimy o spokojną i dokładną lekturę warunków konkursu. Szanse na wzięcie udziału w tym konkursie mają wszyscy publikujący recenzje teatralne, którzy nie przekroczyli 35 roku życia, niezależnie od miejsca publikacji swoich prac. Dokładne informacje o regulaminie konkursu znajdziecie Państwo w zakładce O konkursie na stronie głównej: konkurs-zurowski. pl. Tam również umieszczone zostały informacje o zgłoszeniu do konkursu i koniecznej do wypełnienia metryczce.

Nie ulega też zmianie skład kapituły oceniającej nadsyłane prace. Jesteśmy zaszczyceni, że w pracach jury uczestniczyć będą nadal: wieloletnia profesorka Akademii Teatralnej dr Bożena Frankowska, aktorka Sławomira Łozińska, wybitny reżyser Maciej Prus, pisarz i dramaturg, autor wysoko ocenianych publikacji Remigiusz Grzela, a przewodniczącym kapituły jest dr Tomasz Miłkowski, krytyk teatralny z liczącym się dorobkiem, honorowy wiceprezes AICT.

Młodych autorów (do 35 roku życia) serdecznie zapraszamy do udziału w VI edycji konkursu. Bądźcie też z nami na FB. Nagrody laureatom VI edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego fundują Prezydent Miasta Gdyni dr Wojciech Szczurek i Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Sekretarz konkursu
Alina Kietrys


Słowo od Przewodniczącego Kapituły

Wyrzekanie na więdnącą krytykę teatralną stało się rytuałem. Niekoniecznie związanym z rzeczywistym poziomem krytyki – tak się po prostu utarło. Rzeczywiście, w gazetach codziennych, a przynajmniej w ich edycjach papierowych, coraz mniej miejsca na recenzje, choć trudno nie zauważyć, że wiąże się to z trwającym kryzysem prasy i zmianą modelu komunikacji społecznej. Coraz większą rolę w tym modelu odgrywa Internet.

To właśnie w Internecie pojawiła się prawdziwa fala nowych autorów, w tym nowych recenzentów, liderów opinii albo aspirujących do takiej roli. Jednych to przeraża, innych niepokoi, jeszcze innych cieszy. Tak naprawdę to przejaw demokratyzacji kultury. Na czym bowiem polega społeczny sens uprawiania krytyki (w tym i krytyki teatralnej)? Właśnie na tworzeniu demokratycznych ram wymiany myśli, toczenia merytorycznych sporów i poszukiwania dobrych odpowiedzi na pytania, jakie stawia teatr.

Obawa o to, że internetowy zaciąg nowych piór może zachwiać podstawami hierarchii i wywołać ogromne pomieszanie kryteriów, choć zrozumiała, nie może jednak przesłaniać optymistycznego spostrzeżenia: jest wśród nas coraz więcej chętnych do rozmowy o kulturze, o sztuce, o teatrze.

Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje dla młodych krytyków teatralnych narodził się w takich właśnie okolicznościach – wśród wzburzonych fal opinii upowszechnianych w Internecie, w mediach społecznościowych, poza obiegiem oficjalnej prasy branżowej i ogólnodostępnej. Po pięciu edycjach konkursu można bez ryzyka błędu czy przeceniania własnej roli odnotować z satysfakcją, że stał się ten konkurs swoistą instytucją, „sitem” wyławiającym najciekawsze nowe zjawiska w młodej krytyce.

Świadczy o tym nie tylko liczba uczestników, ale także ich jakość – zgłaszający swój akces do konkursu to autorzy już dysponujący pewnym (czasem bardzo poważnym) doświadczeniem, o wyrazistych poglądach na świat i klarownych wyborach estetycznych. Konkursowe sondy pozwalają więc wyłonić spośród z reguły dobrych lub dobrze zapowiadających się autorów tych, którzy zasługują na większą uwagę. Z jednej więc strony stanowią dla samych piszących rodzaj „certyfikatu” sprawności warsztatowych i horyzontów intelektualnych, z drugiej strony stają się rekomendacją dla czytelników-widzów teatralnych, którzy chcą się upewnić, że obcują z autorami zasługującymi na zaufanie.

Przed jurorami za każdym razem staje pytanie, kogo wskazać, kogo podeprzeć. To bardzo odpowiedzialna rola, ale przynosząca także wiele satysfakcji. Jak się bowiem okazuje, laureaci i wyróżnieni to naprawdę czołówka piszących o teatrze z młodego pokolenia. Stąd też zachęcamy do udziału w kolejnej, szóstej już edycji – świadomi, że z każdym rokiem ten konkurs zyskuje na wadze, a uzyskane laury coraz bardziej zobowiązują wyróżnionych.

Tomasz Miłkowski