Informacje VII edycja konkursu

Szanowni Państwo miło nam poinformować, że w VII edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego laureatkami nagród głównych zostały dwie recenzentki teatralne.

Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni  zdobyła Zuzanna Berendt, której recenzje opisują spektakle na tle szerszych zjawisk społecznych i kulturowych. Kapituła VII edycji podkreśliła, że autorka wnikliwie interpretuje zakodowane w przedstawieniach sensy, analizuje twórczo odniesienia kulturowe, łącząc je z interpretacją struktury performansów i określa precyzyjnie stosowane środki wyrazu. I co ważne – bardzo trafnie wiąże własne plastyczne analizy, opisy i ocenę spektakli z odbiorem widzów.

Nagroda przyznana pani Zuzannie Berendt wynosi 5 tysięcy złotych. Zuzanna Berendt jest gdańszczanką, teatrolożką, absolwentką Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej praca magisterska zatytułowana „Nie taka znowu słaba. Analiza wybranych strategii artystycznych Joanny Rajkowskiej” uznana została przed dwoma laty za najlepszą w konkursie organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Aktualnie Zuzanna Berendt jest doktorantką na Wydziale Polonistyki UJ, współzałożycielką Pracowni Kuratorskiej. Analizuje zjawiska współczesnego teatru, publikuje w „Dialogu”, „Didaskaliach”, na portalach „Teatralia” i dziennik teatralny.pl Recenzentka była równie członkinią Komisji Artystycznej 25. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Laureatką nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego została Katarzyna Lemańska, której recenzje odznaczają się umiejętnością sugestywnego opisu sztuki aktorskiej. Autorka łączą wnikliwą analizę przedstawień z precyzyjną oceną zdarzenia artystycznego. Wnikliwie traktują najważniejsze warstwy spektaklu: tekst, inscenizację i aktorstwo. Recenzentka pisze teksty powściągliwie, ale z wyraźną empatią i rozumieniem sztuki teatru.  W tych recenzjach przedstawień ważny jest opis spektaklu i jego przesłanie.

Katarzyna Lemańska – absolwentka edytorstwa i wiedzy o teatrze (specjalność: performatyka przedstawień) na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stała współpracowniczka Gazety Teatralnej „Didaskalia”. Publikowała m.in. na platformach taniecPOLSKA i eCzasKultury. W 2017 roku dołączyła do zespołu redakcyjnego czasopisma „Performer”. Członkini Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Pracuje w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

Również nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego przyznana Katarzynie Lemańskiej wynosi 5 tysięcy złotych.

W tym roku obu laureatkom z powodu pandemii nagrody zostaną doręczone pocztą. Poza nagrodą pieniężną recenzentki otrzymają również pamiątkowy dyplom, okolicznościową plakietkę i pamiątkową książkę.

Pozostali finaliści VII edycji konkursu: Piotr Hildt, Paweł Kluszczyński i Marcin Miętus uhonorowani zostaną pamiątkowymi dyplomami i nagrodami książkowymi.

Laureatkom w imieniu fundatorów nagród: Prezydenta miasta Gdyni Wojciecha Szczurka i Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Kapituły konkursu, Teatru Miejskiego w Gdyni oraz własnym bardzo serdecznie gratuluję. Finalistów i wszystkich młodych krytyków teatralnych serdecznie namawiam do udziału w kolejnej, przyszłorocznej VIII edycji konkursu. Mam nadzieję, że za rok w finale spotkamy się już na scenie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Sekretarz konkursu

Alina Kietrys


VII edycja konkursu im. Andrzeja Żurowskiego zakończona!

Na tegoroczny konkurs wpłynęło 75 prac 25 młodych krytyków teatralnych. Recenzje publikowane były w różnych mediach. Dominowały  sprofilowane media internetowe poświęcone sprawom teatru, ale nie zabrakło również tradycyjnych publikacji prasowych.

VII edycja konkurs im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyków teatralnych na najlepsze recenzje teatralne w sezonie obejmowała spektakle prezentowane na deskach różnych teatrów w Polsce – zgodnie z regulaminem – od maja 2019 roku do końca marca 2020 roku. Każda z nadesłanych prac mogła uzyskać od 0 do 3 punktów u każdego oceniającego recenzję członka Kapituły. Maksymalna ilość wynosiła więc 45 punktów dla jednego autora.

Kapituła konkursu im. Andrzeja Żurowskiego w składzie: prof. Bożena Frankowska – teatrolog i historyk teatru, Sławomira Łozińska – aktorka, Remigiusz Grzela – kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie, pisarz, Maciej Prus – reżyser i dr Tomasz Miłkowski – teatrolog i krytyk teatralny, przewodniczący Kapituły oceniała prace 21 i 24 kwietnia 2020 roku zdalnie, każdy w swoim miejscu zamieszkania, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Do II etapu konkursu zakwalifikowane zostały prace dziesięciu autorów (podajemy w kolejności alfabetycznej): Zuzanny Berendt, Piotra Hildta, Pauliny Janas, Pawła Kluszczyńskiego, Katarzyny  Lemańskiej, Marcina Miętusa, Katarzyny Niedurny, Julii Niedziejko, Bartosza Rosenberga, Karoliny Rospondek. Każdy z autorów zakwalifikowanych do II etapu otrzymał za swoje trzy recenzje ponad 30 punktów od członków Kapituły.

Ważna w tym konkursie jest idea profesora dr. hab. Andrzeja Żurowskiego, wybitnego krytyka, znawcy teatru, szekspirologa, który doskonalenie zawodowe krytyków teatralnych uważał za rzecz nadrzędną. Mówił wielokrotnie o konieczności wspierania młodej krytyki teatralnej. I ten konkurs istniejący dzięki życzliwości i otwartości mecenasów – prezydenta Miasta Gdyni – Wojciecha Szczurka, Marszałka Województwa Pomorskiego – Mieczysława Struka i Teatru Miejskiego w Gdyni im. Witolda Gombrowicza pełni właśnie taką rolę. Inicjatorem i współorganizatorem konkursu dla młodych krytyków jest polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT.

Do finału VII edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego Kapituła, zgodnie z Regulaminem Konkursu, wskazała recenzje pięciu autorów: Zuzanny Berendt, Piotra Hildta, Katarzyny Lemańskiej, Pawła Kluszczyńskiego i Marcina Miętusa.

Spośród finałowej piątki dwójka laureatów odbierze nagrody: Prezydenta Miasta Gdyni i Marszałka Województwa Pomorskiego. Nazwiska laureatów podamy po 15 maja 2020 roku.

Niestety z powodu pandemii koronawirusa nie odbędzie się w tym roku Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port organizowany przez Teatr Miejski im. Gombrowicza w Gdyni, w którego trakcie na uroczystej gali byli fetowani laureaci konkursu im. Andrzeja Żurowskiego. Ale zgodnie z tradycją konkursu finaliści otrzymają dyplomy i nagrody książkowe, a laureaci – również dyplomy, książki,  plakietki i nagrody pieniężne – każda po 5 tys. złotych.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za udział w tym ciekawym zdarzeniu teatralnym, a finalistom gratuluję w szczególności. Zachęcam już dziś do udziału w konkursie za rok, w VIII edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego.

Sekretarz konkursu

Alina Kietrys


Informacja

Trwa VII edycja konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyków teatralnych (www.konkurs-zurowski.pl). Informujemy zainteresowanych, że prace na konkurs można przesyłać w wersji elektronicznej na adres kontakt@konkurs-zurowski.pl lub na adres alinakie@wp.pl do 31. marca 2020 roku! Bardzo prosimy o dołączenie do wysłanych prac zgłoszenia i metryczki zgodnie z regulaminem konkursu.

Sekretarz konkursu

Alina Kietrys


Dominik GAC zaprasza do udziału w VII edycji konkursu

Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje dla młodych krytyków teatralnych trwa. Prace można nadsyłać do 31 marca do Teatru Miejskiego w Gdyni. Laureat poprzedniej, VI edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego, Dominik GAC zachęca młodsze koleżanki i młodszych kolegów (do 35 roku życia) do udziału w konkursie:

Koleżanki i koledzy krytycy. Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego pozwala skonfrontować się z innymi piszącymi, zaistnieć w świadomości większej grupy czytelników, nawiązać fantastyczne znajomości i – co równie istotne – podreperować budżet. Ponadto kolejne już edycje konkursu potwierdzają sens uprawiania tej przedziwnej profesji, jaką jest krytyka teatralna – trudno to przecenić. Zachęcam więc wszystkich do przesyłania tekstów i życzę powodzenia!

Dominik Gac


Michał Centkowski zaprasza do udziału w VII edycji konkursu

Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje dla młodych krytyków teatralnych trwa. Prace można nadsyłać do 31 marca do Teatru Miejskiego w Gdyni. Laureat poprzedniej, VI edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego, Michał Centkowski zachęca młodsze koleżanki i młodszych kolegów (do 35 roku życia) do udziału w konkursie:

„Koleżanki i koledzy recenzenci, niewiele jest inicjatyw wspierających w tak konkretny sposób naszą zacną acz nieco już wymierającą profesję. Warto więc spróbować swoich sił w Konkursie im. Andrzeja Żurowskiego. Poza tym fajnie wpaść w maju do Gdyni! 🙂

Pozdrawiam,
Michał Centkowski


VII edycja konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyków teatralnych

Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego dzięki życzliwości i otwartości mecenasów – prezydenta Miasta Gdyni, Marszałka Województwa Pomorskiego i Teatru Miejskiego w Gdyni im. Witolda Gombrowicza odbędzie się po raz siódmy. Inicjatorem i współorganizatorem konkursu dla młodych krytyków jest polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych. AICT.

Konkurs został zainicjowany z myślą o często powtarzanej idei przez profesora dr. hab. Andrzeja Żurowskiego, wybitnego krytyka, znawcy teatru, szekspirologa, przez lata honorowy wiceprzewodniczący światowego IACT/AICT. Mówił on wielokrotnie o potrzebie doskonalenia i wspieranie młodej krytyki teatralnej jest jednym z ważniejszych działań we współczesnym myśleniu o teatrze.

Młodzi krytycy teatralni mogą więc już po raz siódmy wziąć udział w konkursie na najlepsze recenzje teatralne minionego sezonu, publikowane od maja 2019 do ostatniej dekady marca 2020 roku. Kapituła konkursu ocenia recenzje zamieszczane w mediach tradycyjnych: prasie, radio, telewizji, w gazetach i folderach festiwalowych,  jak i  w nowych mediach: na portalach teatralnych, w mediach społecznościowych i na blogach.

Wysoki poziom nadsyłanych prac w dotychczasowych sześciu edycjach sprawił, że to przedsięwzięcie uważane jest za ważne wydarzenie promujące najbardziej utalentowanych młodych recenzentów. Finaliści i laureaci konkursu im. Żurowskiego w sposób widoczny zaznaczają już własny wkład w rozwój myśli krytycznej i obecni są, ku radości organizatorów konkursu, w wielu znaczących przedsięwzięciach teatralnych. Potwierdzają również, że ważny jest obieg myśli krytycznej i stałe wzbogacanie wymiany doświadczeń, ku czemu również IATC /AICT stwarza liczne okazje.

Sekretarz konkursu

Alina Kietrys


 

Regulamin VII edycji pozostaje bez zmian

Pełna informacja znajduje się na stronie: www.konkurs-zurowski.pl i na FB Konkurs im. A. Żurowskiego.

Bardzo prosimy o spokojną i dokładną lekturę warunków konkursu. Szanse na wzięcie udziału w tym konkursie mają wszyscy publikujący recenzje teatralne, którzy nie przekroczyli 35 roku życia. Dokładne informacje o regulaminie konkursu znajdziecie Państwo w zakładce O konkursie na stronie głównej: konkurs-zurowski.pl. Tam również umieszczone zostały informacje o tym jak należy wypełnić zgłoszenie do konkursu i metryczkę do każdej recenzji.

Nie ulega zmianie skład kapituły oceniającej nadsyłane prace. Jesteśmy zaszczyceni, że w pracach jury uczestniczyć będą nadal: wieloletnia profesorka Akademii Teatralnej dr Bożena Frankowska, aktorka Sławomira Łozińska, wybitny reżyser Maciej Prus, pisarz i dramaturg, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie Remigiusz Grzela, a przewodniczącym kapituły jest dr Tomasz Miłkowski, krytyk teatralny z liczącym się dorobkiem, honorowy wiceprezes AICT.

Uwaga! Recenzje należy nadsyłać do 31 marca 2020 roku na adres Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni . Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju 2020, a dwie nagrody: Prezydenta Miasta Gdyni i Marszałka Województwa Pomorskiego zostaną  wręczone podczas finału Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port. Tegoroczny gdyński festiwal, którego dyrektorem programowym jest Jacek Sieradzki, redaktor naczelny Dialogu,  zaplanowano od 17 do 24 maja 2020 roku.

Zapraszamy więc do udziału w VII edycji konkursu. Bądźcie też z nami na FB.
Wysokie nagrody, każda po 5 tysięcy złotych, laureatom VII edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego fundują Prezydent Miasta Gdyni dr Wojciech Szczurek i Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Sekretarz konkursu

Alina Kietrys