Informacje IX edycja konkursu

Protokół końcowy IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla młodych krytyczek i krytyków im. Andrzeja Żurowskiego

Kapituła IX edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyczek i krytyków teatralnych w składzie prof. Bożena Frankowska, Sławomira Łozińska, Remigiusz Grzela, Maciej Prus i dr Tomasz Miłkowski – przewodniczący obradowała w Warszawie  w dniu 22.06. 2022 roku.  Analizowała i oceniała zgłoszenia 25 osób, które zgodnie z regulaminem przysłały 75 recenzji. Do II etapu konkursu kapituła zakwalifikowała recenzje 10 osób. Do ścisłego finału konkursu  wytypowano następujące osoby (podaję w porządku alfabetycznym): Adriana Chmielewskiego, Pawła Kluszczyńskiego, Martynę Szoję, Wiktorię Tabak i Katarzynę Waligórę.

Laureatem Nagrody Prezydenta Gdyni IX edycji konkursu został Adrian Chmielewski: Recenzje laureata odznaczają się wyraźnie deklarowaną postawą krytyczną, otwartą na teatr tworzący nowe wartości. Zgłoszone na konkurs  recenzje analizują ważne problemy, w których spektakl jest kanwą do rozważań na podstawowe tematy przedstawienia  -holocaust, śmierć, starość, chorobę, nieśmiertelność, system patriarchalny i jego rozpad. Teksty laureata są wnikliwe, ciekawe formalnie i interesująco napisane.

Laureatką Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego IX edycji konkursu została Wiktoria Tabak. Recenzje laureatki wyróżniają się precyzyjną  analizą spektakli, głęboką znajomością tradycji teatralnej i zdolnością wiązania współczesnych wydarzeń z odniesieniami do historii teatru.  Autorka umiejętnie wiąże wnikliwą analizę tekstu, będącego punktem wyjścia  spektaklu, z oceną jego znaczenia i  z wszechstronnym, z zachowaniem dbałości o szczegół, opisem formy scenicznej.

Pozostali finaliści zostali również wysoko ocenieni przez kapitułę:

Recenzje Pawła Kluszczyńskiego w sposób rzeczowy opisują charakter spektakli, popierając przedstawianą argumentację i wartościowanie analizą i oceną ich wymowy społecznej. Autor podkreśla trafnie wartości artystyczne przedstawień Jego recenzję odznaczają się lapidarnością i trafnością ujęcia.

Martyna Szoja jest recenzentką o wyraźnych zainteresowaniach twórczych – wiernie towarzyszy poszukiwaniom artystycznym mającym na celu teatralne ucieleśnienie wizji futurologicznych Stanisława Lema. Jej fascynacja poparta jest rzeczową analizą przedstawień i wrażliwością na ich przesłanie społeczne.

Katarzyna Waligóra w swoich recenzjach stawia teatrowi wysokie wymagania artystyczne i społeczne, krytycznie oceniając niewykorzystane przez teatr szanse. Autorka łączy trafność analizy teatralnej z wnikliwością spojrzenia na społeczną materię spektaklu i jego wpływ na zmiany mentalne.

Poziom IX edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego kapituła określiła jako dobry.

Sekretarz konkursu

Alina Kietrys


Komunikat finałowy IX edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego

Kapituła IX edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyczek i krytyków teatralnych w składzie prof. Bożena Frankowska, Sławomira Łozińska, Remigiusz Grzela, Maciej Prus i dr Tomasz Miłkowski – przewodniczący po kolejnym obradach zakwalifikowała do ścisłego finału konkursu następujące osoby (podaję w porządku alfabetycznym): Adriana Chmielewskiego, Pawła Kluszczyńskiego, Martynę Szoję, Wiktorię Tabak i Katarzynę Waligórę.

Kapituła konkursu działała zgodnie z dotychczasowymi zasadami. Do finału konkursu zakwalifikowała więc pięcioro uczestników o najwyższej ilości punktów. W tym roku do finału zakwalifikowano osoby, który osiągnęły powyżej 37, 5 punktu. Z wytypowanej piątki finalistów wyłoniona zostanie dwójka laureatów: laureat lub laureatka nagrody Prezydenta miasta Gdyni i laureat lub laureatka nagrody Marszałka Województw Pomorskiego. Wysokość każdej z nagród wynosi 5 tysięcy zł.

Wszystkim uczestnikom ścisłego finału w imieniu własnym i kapituły konkursu serdecznie gratuluję.

Sekretarz konkursu
Alina Kietrys


Komunikat po posiedzeniu kapituły IX edycji ogólnopolskiego konkursu im. Andrzeja Żurowskiego

W tym roku odbyła się IX edycja konkursu, na którą prace przysłało 25 młodych krytyków i krytyczek teatralnych. Łącznie na konkurs wpłynęło 75 prac. Zgodnie z regulaminem w konkursie mogły uczestniczyć osoby, które nie ukończyły 35 lat. Wszyscy uczestnicy konkursu spełnili wymagania regulaminu. Nadesłane recenzje były ocenianie według kryteriów przyjętych od początku trwania konkursu. Od każdego członka kapituły uczestnik konkursu mógł otrzymać maksimum dziewięć punktów (trzy punkty za jedną recenzję). Maksymalna ilość punktów (od wszystkich członków kapituły) wynosiła zatem 45 punktów.

Kapituła w składzie prof. Bożena Frankowska, Sławomira Łozińska, Remigiusz Grzela, Maciej Prus i dr Tomasz Miłkowski – przewodniczący kapituły obradowała 22 czerwca 2022 roku w Warszawie. W trakcie omawiania nadesłanych prac członkowie kapituły zwrócili uwagę na ogólne tendencje m.in. podkreślali, iż młodym krytykom sprawia problem analiza i ocena gry aktorskiej. Częściej bowiem piszą o autorach sztuk i o samym dramacie niż o tym, co i jak zdarzyło się na scenie. Zwrócono również uwagę, że część autorów nie wykazała się w swoich recenzjach wystarczającą wiedzą teatrologiczną. Podkreślano, że precyzja sformułowań wymaga jeszcze większej staranności.

Kapituła szczegółowo przeanalizowała prace każdego z uczestników konkursu. Po długiej dyskusji do drugiego etapu zakwalifikowane zostały recenzje autorek i autorów, którzy uzyskali notę (za trzy recenzje) powyżej 36 punktów. Podaję nazwiska zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu w kolejności alfabetycznej: Adrian Chmielewski, Bartosz Dołotko, Dawid Dudko, Teresa Fazan, Paweł Kluszczyński, Julia Niedziejko, Marcelina Obarska, Mateusz Leon Rychlak, Martyna Szoja, Wiktoria Tabak, Katarzyna Waligóra.

Wszystkim zakwalifikowanym do drugiego etapu konkursu im. Andrzeja Żurowskiego serdecznie gratuluję.

Zwycięzców IX edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego podamy w kolejnym komunikacie.

Finałowa gala i rozdanie nagród IX edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego zaplanowana została na 1 października 2022 roku w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Sekretarz konkursu
Alina Kietrys


Komunikat po zamknięciu IX edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyczek i krytyków teatralnych

W tym roku do 31 maja przedłużony został termin na nadsyłanie recenzji teatralnych na konkurs im. Andrzeja Żurowskiego. Łącznie na konkurs wpłynęło 75 recenzji młodych krytyczek i krytyków teatralnych, którzy opisywali przedstawienia z wielu teatrów m.in. z teatrów w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu, Zielonej Górze, Legnicy i Opolu. Według regulaminu w konkursie mogły uczestniczyć osoby, które nie ukończyły 35 lat. Wszyscy: autorki i autorzy – a w tej edycji jest ich 25 – spełnili wymagania regulaminu konkursu i ich prace zakwalifikowane zostały do oceny przez kapitułę konkursu.

Kapituła IX edycji konkursu w składzie prof. Bożena Frankowska, Sławomira Łozińska, Remigiusz Grzela, Maciej Prus i przewodniczący Tomasz Miłkowski obradować będzie w Warszawie 22 czerwca w pierwszym terminie i określi, które prace zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu. Na następnym posiedzeniu kapituła wskaże piątkę finalistów, spośród których zostaną wyłonieni laureaci nagrody Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka i Marszałka Województwa Pomorskiego – Mieczysława Struka. Zgodnie z dotychczasową praktyką każda z nagród wynosi 5 tysięcy złotych.

Finałowa gala i rozdanie nagród IX edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego zaplanowana na 1 października 2022 roku.

Sekretarz konkursu
Alina Kietrys

 


 

Zachęta do udziału w IX. edycji Konkursu im. A. Żurowskiego

Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego ma przede wszystkim swoją renomę. To jedyna inicjatywa, która docenia osiągnięcia najlepszych młodych krytyków teatralnych i to na tak wysokim poziomie. Wystarczy spojrzeć na grono organizatorów – przedstawicielstwo międzynarodowego stowarzyszenia krytyków i polskiego stowarzyszenia dziennikarzy, władze samorządowe, gdyński teatr, jak również na sam komitet oceniający. Recenzje nadesłane na konkurs są czytane przez zawodowych znawców teatru od strony teoretycznej i praktycznej – nazwiska znane i cenione w branży.
Od strony personalnej, udział w konkursie to możliwość sprawdzenia się. Przejście do jego kolejnych etapów oznacza możliwość zostania zauważonym i docenionym, a tym samym podniesienie własnych kompetencji dziennikarskich czy teatroznawczych. Zwycięstwo w konkursie jest, jak sądzę, synonimem pewnego zaistnienia na rynku zawodowym krytyków. Pamiętajmy, że jest to rynek specyficzny – dość szeroki, gdyż coraz więcej osób recenzuje dziś w sieci, ale i wąski, bo grono najlepszych czasopism branżowych jest bardzo ścisłe. Konkurencja jest wysoka.

W moim osobistym przekonaniu, Konkurs, którego patronem jest profesor Żurowski, to wyznacznik zawodowego etosu krytyka teatralnego. Podtrzymywanie idei wielowątkowej krytyki, ambitnej intelektualnie, opisującej niematerialne wartości sztuki to kontynuowanie myśli nie tylko samego Żurowskiego, ale i grona innych najlepszych recenzentów teatralnych dwudziestego wieku. Warto o tym pamiętać w świecie dzisiejszym, ceniącym często wartości skomercjalizowane. Niech to nowe pokolenie krytyków, które tworzy się w kolejnych edycjach tego Konkursu, godnie towarzyszy osiągnięciom współczesnego teatru!

Piotr Hildt

 


Rozpoczęcie IX edycji konkursu!

Szanowni Młodzi Krytycy i Krytyczki! Szanowni, Miłośnicy i Miłośniczki Teatru!

Jak zwykle w styczniu ogłaszamy rozpoczęcie kolejnej edycji Konkursu im Andrzeja Żurowskiego. IX edycja konkurs dla młodych krytyków i krytyczek teatralnych jest więc faktem. Ruszamy, W teatrach dzieje się bardzo dużo i ciekawie, wiele zaskakujących premier. A więc jest o czym pisać.  

Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego trwa już dziewiąty rok. Laureaci i laureatki tego konkursu to dzisiaj liczący się i publikujący teatralni znawcy, rozpoznawalni nie tylko w środowisku krytyków. Kilka osób z tego grona obroniło już dysertacje doktorskie i wydało ważne teatralne książki. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Konkurs na recenzję im. Andrzeja Żurowskiego ma życzliwe i stałe wsparcie prezydenta Miasta Gdyni, Marszałka Województwa Pomorskiego i Teatru Miejskiego w Gdyni im. Witolda Gombrowicza. Współorganizatorem konkursu jest również Klub Krytyki Teatralnej – polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT.

Uwaga! W tym roku mamy kilka zmian. Termin nadsyłania recenzji został przesunięty na koniec maja. Oceniać i opisywać mogą Państwo spektakle, których premiery odbyły się od 1 kwietnia 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku. 

Regulamin konkursu zakłada, by teksty recenzji były publikowane. Mogą być one zamieszczane w mediach tradycyjnych: prasie, radio, telewizji, w gazetach festiwalowych, jak i w nowych mediach: na portalach teatralnych, w mediach społecznościowych i na blogach.

Uwaga! Recenzje na konkurs należy nadsyłać do 31 maja 2022 roku na adres Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni,nmailem na adres zgloszenia@konkurs-zurowski.pl lub poprzez internetowy formularz zgłoszeniowy.

Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie listy finalistów nastąpi w czerwca 2021. Zgodnie z dotychczasowymi kryteriami i regulaminem konkursu kapituła konkursu rekomenduje do finału pięć osób i z nich są wybierani laureaci, których nagrodami w wysokości 5 tys, zł. każda honorują Prezydent Gdyni i Marszałek Województwa Pomorskiego.

Jeśli w tym roku odbędzie się w Gdyni Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port, nagrody zostaną wręczone na uroczystej gali podsumowującej festiwal najprawdopodobniej 1 października 2022 roku. A jeśli nie będzie festiwalu, laureaci otrzymają nagrody na konta bankowe.

Konkurs imienia profesor Andrzeja Żurowskiego, nieżyjącego już niestety wybitnego krytyka, badacza teatru, szekspirologa, który przez lata mieszkał w Gdyni i był również honorowym wiceprzewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych IACT/AICT, powstał z myślą o młodych ludziach piszących o teatrze, którzy chcą doskonalić swój warsztat krytyczny. Dotychczasowe edycje sprawiły, że konkurs uważny jest za ważne wydarzenie i znaczący etap w promocji najbardziej utalentowanych, obiecujących młodych krytyczek i krytyków teatralnych. Liczący się dorobek laureatek i laureatów, a także finalistek i finalistów potwierdza celowość konkursowej konfrontacji. Konkurs daje szansę na wartościowy obieg myśli krytycznej i wzbogacenie wymiany doświadczeń. A ranga i ocena międzynarodowej organizacji krytyków teatralnych wspierających ideę konkursu IATC /AICT potwierdza, że koncepcja konkursu jest wartościowa i przynosi oczekiwane rezultaty.

Pełne informacje o zasadach konkursu, regulaminie i koniecznych do zgłoszenie dokumentach znajdują się na stronie: www.konkurs-zurowski.pl i na FB konkurs im. A. Żurowskiego.

Szanse na udział w tym konkursie mają wszyscy publikujący recenzje teatralne, którzy nie przekroczyli 35 roku życia, niezależnie od miejsca publikacji swoich prac.

Nie ulega zmianie skład kapituły. Recenzje oceniać będą: wieloletnia profesorka Akademii Teatralnej Bożena Frankowska, aktorka Sławomira Łozińska, wybitny reżyser Maciej Prus, pisarz i dramaturg, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie Remigiusz Grzela, a przewodniczy kapitule dr Tomasz Miłkowski, krytyk teatralny z liczącym się dorobkiem, honorowy wiceprezes AICT.

Młodych autorów (do 35 roku życia) serdecznie zapraszamy do udziału w IX edycji konkursu. Liczymy też, że będziecie z nami na FB.

Sekretarz konkursu
Alina Kietrys