Informacje VIII edycja

Gala W Teatrze Miejskim w Gdyni

W niedzielę, 26.09.2021 o godz. 20.00 rozpocznie się uroczyste zakończenie w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza trzech wydarzeń teatralnych od lat organizowanych w Gdyni. Wręczona zostanie po raz 14 Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna, podsumowany zostanie Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port/Epizod. W tym roku ze względu na czas trwania konkursu i ilość prezentowanych sztuk rzeczywiście był to epizod festiwalowy oraz wręczone zostaną nagrody w VIII edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego za recenzje teatralne dla młodych krytyków teatralnych.

Laureatami tegorocznych nagród zostali: Katarzyna Niedurny, która otrzymuje Nagrodę Prezydenta Gdyni i Piotr Hildt – laureat Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego. Nasi zwycięzcy konkursu publikują w prasie teatralnej, są też teatrologami. Szczegółowe informacje o laureatach znajdziecie Państwo na naszej stronie konkursu w zakładce Laureaci. Również tam publikujemy nagrodzone teksty. Zachęcam do lektury, bo warto!

Gratuluję w imieniu organizatorów konkursu nagrodzonym i wyróżnionym. W gronie finalistów VIII edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego znaleźli się: Dawid Dudko, Julia Niedzielska i Katarzyna Waligóra.

Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji dziękuję za liczny udział w konkursie i mam nadzieję, że spotkamy się za rok, bowiem IX edycja konkursu rusza 2 stycznia 2022 roku.

Alina Kietrys

sekretarz konkursu


Laureaci VIII edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego

Zgodnie z regulaminem ogólnopolskiego konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyków przyznane zostały dwie równorzędne nagrody.

Laureatką Nagrody Prezydenta Gdyni VIII edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyków, Gdynia 2021 została Katarzyna Niedurny. W uzasadnieniu werdyktu napisano:

Recenzje Laureatki spaja jasno deklarowana postawa krytyczna i wizja teatru tworzącego nowe wartości. Autorka poddaje spektakle szczegółowej analizie, wskazuje na ich przesłanie, docenia walory wykonania. Nie traci przy tym z pola widzenia wymowy całości, sytuując spektakle na tle szerszych zjawisk społecznych i kulturowych.

Laureatem Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego VIII edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyków, Gdynia 2021 został Piotr Hildt. W uzasadnieniu werdyktu napisano:

Recenzje Laureata odznaczają się wnikliwością analiz spektakli, głęboką znajomością tradycji teatralnej i zdolnością wiązania współczesnych wydarzeń z odniesieniami do historii teatru. Walory te wiąże Laureat z wysokiej próby ocenami omawianych przedstawień i dbałością o piękno wypowiedzi.

Przypomnę, że do ścisłego finału kapitułą konkursu zakwalifikowała jeszcze recenzje  trojga krytyków teatralnych: Dawida Dudko, Julii Niedziejko i Katarzyny Waligóry.

Laureatom VIII edycji konkursu serdecznie gratuluję w imieniu własnymi kapituły konkursu. Przypomnę także, że uhonorowanie laureatów nastąpi 26.09.2021 roku na specjalnej gali w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, wieńczącej Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port, na którym również wręczona zostanie nagroda finaliście Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Alina Kietrys

sekretarz konkursu

 


Komunikat końcowy VIII edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyków teatralnych

 

Kapituła konkursu w składzie: Bożena Frankowska, Sławomira Łozińska, Remigiusz Grzela, Maciej Prus i Tomasz Miłkowski (przewodniczący) na posiedzeniu w Warszawie, po dyskusji nad pracami 12 uczestników szerokiego finału, zakwalifikowała do ścisłego finału prace pięciu krytyków teatralnych VIII edycji konkursu: (podaję w porządku alfabetycznym): Dawida Dudko, Piotra Hildta, Katarzyny Niedurny, Julii Niedziejko i Katarzyny Waligóry.

Kapituła konkursu podkreśliła, oceniając tegoroczną edycję, zdecydowanie zwiększone zainteresowanie konkursem. Dla przypomnienia na konkurs wpłynęło 117 prac 39 autorów. Zauważono również, że na skutek specyficznej, pandemicznej sytuacji w Polsce w wielu recenzjach pojawiły się akcenty nawiązujące do tych szczególnych okoliczności i część recenzji dotyczyła podejmowanych przez ludzi teatru prób zachowania ciągłości więzi z publicznością za pośrednictwem mediów elektronicznych. Pojawiało się również pytanie (i próby na nie odpowiedzi), jak będzie wyglądał teatr i krytyka po pandemii. Dr Tomasz Miłkowski, przewodniczący kapituły dodał: Nie uległa osłabieniu sama potrzeba zachowania przez recenzentów roli pośrednika między teatrem i widzami, a w wielu nadesłanych pracach wyraziła się ona trafnością opisu spektaklu, celnością jego ocen i dbałością o piękno języka.

Z grona tych pięciu finalistów wyłoniona zostanie dwójka laureatów, którzy otrzymają nagrodę Prezydenta miasta Gdyni Wojciecha Szczurka i nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Wysokość każdej z nagród, zgodnie z regulaminem, wynosi 5 tysięcy złotych.

Finalistom VIII edycji konkursu w imieniu Kapituły i własnym serdecznie gratuluję.

Alina Kietrys

sekretarz konkursu


 

12 półfinalistów konkursu im. Andrzeja Żurowskiego

W VIII edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyków teatralnych kapituła konkursu w składzie prof. Bożena Frankowska – teatrolog i historyk teatru, Sławomira Łozińska – aktorka, Remigiusz Grzela – pisarz, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie, Maciej Prus – reżyser i dr Tomasz Miłkowski – teatrolog i krytyk teatralny, przewodniczący Kapituły oceniała 117 prac 39 autorów. W związku z pandemią w ostatnim roku kalendarzowym i nieobecnością przez wiele miesięcy teatrów ze spektaklami stacjonarnymi, regulamin konkursu dopuszczał recenzje z dwóch sezonów teatralnych 2019/2020 i 2020/2021.

Po wnikliwej analizie i długiej dyskusji na pierwszym posiedzeniu kapituły konkursu w Warszawie zakwalifikowane zostały do szerokiego finału konkursu im. Andrzeja Żurowskiego recenzje następujących krytyków teatralnych (podajemy alfabetycznie): Dawida Dudko, Wiktorii Formelli Piotra Hildta Oliwii Kasprzyk, Moniki Krawczyk, Julii Niedziejko, Katarzyny Niedurny, Marceliny Obarskiej, Jakuba Papuczysa, Jędrzeja Solińskiego, Martyny Szoi i Katarzyny Waligóry.

Piątkę finałową konkursu kapituła przedstawi 13 maja 2021 roku.

Nazwiska dwóch laureatów konkursu (nagroda Prezydenta miasta Gdyni i nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego) przedstawimy Państwu 23 maja 2021 roku. W związku z decyzją rządu dotyczącą uchylenia obostrzeń w sektorze kultury dopiero od dnia 29.05.2021roku Teatr Miejski postanowił przełożyć wręczenie nagród i przyznanie środków finansowych laureatom Ogólnopolskiego Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego z 23 maja 2021 na 26 września 2021. Tego dnia odbędzie się również uroczysty finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, czyli odbędą się w Gdyni w Teatrze Miejskim razem dwa wydarzenia towarzyszące od kilku lat Festiwalowi Polskich Sztuk Współczesnych R@port.

Alina Kietrys

sekretarz konkursu

 


VIII edycja konkursu im. Andrzeja Żurowskiego zakończona

Szanowni Państwo!

Miło mi poinformować, że tegoroczna VIII edycja konkurs cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodych krytyków teatralnych. Wpłynęło 117 prac 39 recenzentów. Wszystkie nadesłane prace spełniły warunki konkursu zawarte w tegorocznym Regulaminie. W VIII edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego w związku z pandemią regulamin dopuszczał recenzje z dwóch sezonów teatralnych 2019/2020 i 2020/2021.

Kapituła konkursu w składzie: prof. Bożena Frankowska – teatrolog i historyk teatru, Sławomira Łozińska – aktorka, Remigiusz Grzela – pisarz, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie, Maciej Prus – reżyser i dr Tomasz Miłkowski – teatrolog i krytyk teatralny, przewodniczący Kapituły rozpoczyna pracę od razu po Świętach Wielkanocnych. Pierwsze posiedzenie Kapituły poświęcone ocenianiu prac przewidywane jest na drugą połowę kwietnia 2021 roku. Komunikat informujący o osobach zakwalifikowanych do II etapu konkursu pojawi się w pierwszej dekadzie maja, a końcowy przedstawiający finałową piątkę recenzentów – w połowie maja 2021 roku. Ogłoszenie zwycięzców VIII edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego zaplanowano na 23 maja 2021 roku. Wtedy poznamy laureatów nagród: Prezydenta Miasta Gdyni i Marszałka Województwa Pomorskiego.

Sekretarz konkursu
Alina Kietrys


Uwaga Młodzi Krytycy!

Został ostatni tydzień do nadsyłania prac na konkurs im. Andrzeja Żurowskiego. Przypominam termin zgłaszania recenzji- 31 marca 2021 r. Proszę więc teraz się pośpieszyć, kompletować już i wysyłać trzy najlepsze recenzje z dwóch sezonów teatralnych 2019/2020 i 2020/2021. Adres do wysyłki: zgłoszenia@konkurs-zurowski.pl. Proszę nie zapomnieć o metryczkach i zgłoszeniu do konkursu. Na laureatów czekają dwie atrakcyjne nagrody: Prezydenta Gdyni i Marszałka Województwa Pomorskiego. Każda po 5. tys. złotych.

Sekretarz konkursu
Alina Kietrys


Uwaga Młodzi Krytycy Teatralni!

Zostały zaledwie dwa tygodnie na nadsyłanie recenzji na konkurs im. Andrzeja Żurowskiego. Wierzę, że macie w zanadrzu z minionych dwóch sezonów teatralnych 2019/2020 i 2020/ 2021 do 31 marca znaczące teksty, które warto zgłosić na nasz konkurs. To zaledwie trzy wybrane przez Was recenzje. Te najlepsze. A więc nadsyłajcie. Wszystkie informacje na www.konkurs-zurowski. pl i na FB także na konkurs-zurowski.

Sekretariat konkursu cały czas otwarty i czeka na Wasze teksty, podobnie jak Teatr Miejski Im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, ten sam, który od lat pilotuje Gdańską Nagrodą Dramaturgiczną i organizuje Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port.

Startujcie w konkursie im. Żurowskiego na najlepsze recenzje teatralne, jeśli nie przekroczyliście 35 roku życia. Nagrody znakomite. Dwie. Każda po 5 tysięcy złotych. Jedną funduje Prezydent Gdyni, a drugą Marszałek Województw Pomorskiego.

Profesor Andrzej Żurowski jest zacnym patronem konkursu. Wszystkie informacje o dokonaniach Profesora na stronie www.konkurs-zurowski.pl Był świetnym krytykiem i znawcą dramaturgii Szekspira.

A więc czekam na Wasze teksty. Odpowiadam na każde pytanie i informuję na bieżąco, czy teksty dotarły. Czekam na Wasze recenzje.

Sekretarz konkursu
Alina Kietrys


Szanowni Młodzi Krytycy Teatralni!

Rozpoczął się ostatni miesiąc, w którym należy przejrzeć swoje opublikowane w ostatnich dwóch sezonach teatralnych (2019/2020 i 2020/2021 publikowane do do 31 marca 2021 włącznie) teksty recenzji i zdecydować, które z nich warto wysłać na konkurs im. Andrzeja Żurowskiego.

Konkurs jest ogólnopolski i otwarty dla wszystkich młodych krytyków, którzy nie przekroczyli 35 roku życia. Warunkiem jest, by trzy recenzje, które zostaną zgłoszone na konkurs były publikowane bądź w mediach tradycyjnych (prasa, radio, telewizja), bądź w Internecie na dowolnych stronach np. w blogach, stronach związanych z mediami, teatrami albo stowarzyszeniami, które zajmują się upowszechnianiem teatru. Recenzje mogą dotyczyć wszelkich działań i form teatralnych, a więc recenzje z przedstawień w teatrach dramatycznych, muzycznych, operowych, offowych, awangardowych, a także recenzje ze spektakli baletowych. Regulamin konkursu im. Andrzeja Żurowskiego opublikowany jest na stronach www.konkurs-zurowski.pl oraz oczywiście na FB.

Proszę pamiętać , że do recenzji należy dołączyć: zgłoszenie i metryczkę.

Termin nadsyłania recenzji mija 31 marca 2021. W przypadku przesyłek pocztowych na adres Teatru Miejskiego w Gdyni liczy się data stempla pocztowego na kopercie.

Zachęcamy gorąco do udziału w tym konkursie. Nagrody czekają na zwycięzców!

 


Konkurs dla młodych krytyków teatralnych po raz ósmy!

Szanowni Młodzi Miłośnicy Teatru!

Rusza VIII edycja konkurs dla młodych krytyków teatralnych im. Andrzeja Żurowskiego. To naprawdę dobra wiadomość w tym ciągle trudnym czasie dla polskiego teatru.

Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego trwa już od ośmiu lat. Wszyscy laureaci naszego konkursu są dzisiaj znanymi i rozpoznawalnymi krytykami teatralnymi. Kilka osób napisało ważne teatralne książki i zrobiło doktoraty. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Konkurs na recenzję im. Andrzeja Żurowskiego może nadal trwać dzięki donatorom – prezydentowi Miasta Gdyni, Marszałkowi Województwa Pomorskiego i Teatrowi Miejskiemu w Gdyni im. Witolda Gombrowicza. Współorganizatorem jest również Klub Krytyki Teatralnej – polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych. AICT.

W tym roku sytuacja w polskim teatrze wynikająca oczywiście z pandemii, jest nadal bardzo trudna i specyficzna. Przez miniony rok  spektakle oglądaliśmy głównie online. Ta sytuacja spowodowała konieczność pewnych zmian również w regulaminie naszego konkursu. Informujemy, że w tegorocznej VIII edycji recenzje teatralne nadsyłane na konkurs mogą obejmować dwa sezony. Zatem czekamy na recenzje spektakli, które Państwo obejrzeli i o których pisali w roku 2019 i  w roku 2020.

Regulamin konkursu zakłada, by teksty recenzji były publikowane. Mogą być one zamieszczane w mediach tradycyjnych: prasie, radio, telewizji, w gazetach festiwalowych,  jak i  w nowych mediach: na portalach teatralnych, mediach społecznościowych i na blogach.

Uwaga! Recenzje na konkurs należy nadsyłać do 31 marca 2021 roku na adres Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni lub mailem na adres kontakt@konkurs-zurowski.pl

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju 2021. Zgodnie z dotychczasowymi kryteriami kapituła konkursu  rekomenduje do finału pięć osób i z nich są wybierani finaliści. Przyznane zostaną  dwie nagrody: Prezydenta Miasta Gdyni i Marszałka Województwa Pomorskiego. Jeśli odbędzie się w tym roku w Gdyni Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port, nagrody zostaną wręczone na uroczystej gali podsumowującej festiwal. A jeśli nie będzie festiwalu, laureaci otrzymają nagrody na konta bankowe.

Konkurs został zainicjowany z myślą o przesłaniu, jakie pozostawił profesor Andrzej Żurowski, wybitny krytyk, badacz teatru, szekspirolog, który przez lata mieszkał w Gdyni. Był on również honorowym wiceprzewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych  IACT/AICT, które patronuje doskonaleniu warsztatu przez młodych recenzentów. Organizatorzy konkursu podtrzymują ideę profesora Andrzeja Żurowskiego. Dotychczasowe edycje sprawiły, że konkurs uważny jest za ważne wydarzenie i znaczący etap w promocji najbardziej utalentowanych, obiecujących młodych krytyków teatralnych. Liczący się dorobek laureatów i finalistów potwierdził celowość konkursowej konfrontacji. Konkurs budzi nadzieję na ożywienie obiegu myśli krytycznej i wzbogacenie wymiany doświadczeń. A ranga międzynarodowej organizacji krytyków teatralnych wspierających ideę konkursu IATC /AICT stwarza dodatkowe szanse laureatom.

Pełne informacje o zasadach konkursu, regulaminie i koniecznych do zgłoszenie dokumentach znajdują się na stronie: www.konkurs-zurowski.pl i na FB konkurs im. A. Żurowskiego.

Szanse na udział w tym konkursie mają wszyscy publikujący recenzje teatralne, którzy nie przekroczyli 35 roku życia, niezależnie od miejsca publikacji swoich prac.

Nie ulega zmianie skład kapituły. Recenzje oceniać będą: wieloletnia profesorka Akademii Teatralnej Bożena Frankowska, aktorka Sławomira Łozińska, wybitny reżyser Maciej Prus, pisarz i dramaturg, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie Remigiusz Grzela, a przewodniczy kapitule dr Tomasz Miłkowski, krytyk teatralny z liczącym się dorobkiem, honorowy wiceprezes AICT.

Młodych autorów (do 35 roku życia) serdecznie zapraszamy do udziału w VIII edycji konkursu. Bądźcie też z nami na FB.

Sekretarz konkursu
Alina Kietrys